Ekonomi

Çin’in yerli yolcu uçağı “C919” üretim lisansı aldı

Çin’in ilk yerli üretim yolcu uçağı “C919″un, ulusal sivil havacılık otoritesinden üretim lisansını aldığı bildirildi.

Xinhua’nın haberine nazaran, Çin Sivil Havacılık Yönetimi (CAAC), seri üretime başlayacak modele “üretim lisansını” verdi.

Devlete ilişkin Çin Ticari Uçak Şirketinin (COMAC) geliştirdiği dar gövdeli yolcu uçağı, birinci test uçuşunu 14 Mayıs’ta yapmış, uçuşa uygunluğunu tescil eden “tip lisansını” 30 Eylül’de almıştı.

“Boeing 737” ve “Airbus 320” muadili olarak tasarlanan tek koridorlu yolcu uçaklarının birinci teslimatının aralıkta China Eastern Havayollarına yapılması planlanıyor.

China Eastern, Mart 2021’de imzalanan anlaşmayla uçakları tanesi 99 milyon dolara satın almak için COMAC ile anlaşmaya varmıştı.

China Eastern, uçakları Şanghay’dan Pekin, Guangcou, Şıncın ve Çıngdu kentlerine yapılacak iç çizgi uçuşlarında kullanmayı planlıyor.

Dünyada sivil havacılık dalında en yaygın kullanılan uçak tipi olan “orta mesafe” yolcu uçağının piyasaya sürülmesiyle Çin’in, ABD’li Boeing ile Avrupalı Airbus şirketlerinin egemenliğindeki global yolcu uçağı pazarında hisse sahibi olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

COMAC tarafından 2008’de geliştirilmeye başlanan C919, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflese de jet motoru ve denetim yazılımları üzere kritik bileşenleri General Electric ve Honeywell üzere ABD şirketleri tarafından üretildiğinden bütünüyle yerli nitelik taşımıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu