Haber

Eski İngiltere Başbakanı Truss, görev süresinin 6 haftada sona ermesinden ‘sistemi’ sorumlu tuttu

Telegraph Gazetesi’ndeki yazısıyla sessizliğini bozan yaşlı adam İngiltereÖnder Liz kafesVergi indirimi politikalarının doğru olduğuna inandığını vurgulayarak, hükümetinin çökmesinden Muhafazakar Parti içindeki muhalefeti ve ‘güçlü ekonomik yapıyı’ sorumlu tuttu.

Truss, serbest piyasa politikalarının ‘sistemde’ karşılaştığı direnci hafife aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Masum olduğumu iddia etmiyorum ama politikalarımı uygulamam için gerçekçi bir fırsat verilmedi. Politikalarıma siyasi destek verilmedi” dedi.ifadeleri kullandı.

Yazısında, hükümeti ‘Kötü yatırımlardan kaynaklanan uzun vadeli istikrarsızlık’Günah keçisi haline getirildiğine işaret eden Truss, vergi indirimi politikalarına hâlâ inandığını ancak onlara karşı “güçlerin” çok etkili olduğunu belirtti.

Medyanın ve ‘kamu çevrelerinin’ çoğunun sol eğilimli olduğuna değinen Truss, politikalarını ‘hata’ olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Joe BidenO da eleştirdi.

Truss, 20 Ekim’de istifasını açıkladı.

Genellikle seçim kampanyası sırasında vergi indirimlerTruss’un başbakanlığı devralmasının ardından hükümet, 23 Eylül 2022’de toplamda 45 milyar sterline varan vergi indirimlerini uygulamaya hazırlandığını duyurdu.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının artacağı yönündeki beklentileri artırmış ve sterlinin sert bir değer kaybı yaşamasına neden olmuştur.

Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından, İngiliz hükümeti yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçti.

Daha önce birçok kez vergi indirim planının arkasında olan Truss, 14 Ekim 2022’de kamuoyu baskısına dayanamadı. Kwasi KwartengOnu Maliye Bakanı olarak görevden aldı ve yerine Jeremy Hunt’ı getirdi.

Piyasada ciddi oynaklığa neden olan ‘hatalar’ için özür dilemesine rağmen, İngiliz kamuoyunda Truss’un ne kadar süre görevde kalacağı tartışması çoktan başlamıştı.

Birleşik Krallık’ta yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantının ardından Başbakan Truss, 20 Ekim 2022’de istifasını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu