Haber

Perseid Meteor Yağmuru Erciyes’te İzlendi

“Perseid meteor yağmuru”nu izlemek isteyen astronomi tutkunları, İç Anadolu’nun zirvesi Erciyes’te bir merkeze geldi.

Kayseri’deki gökyüzü tutkunları, meteorların en görkemli gösterilerinden biri olan “Perseid meteor yağmuru”nu Erciyes Dağı’nda gözlemledi.

Erciyes AŞ ve Kayseri Bilim Merkezi tarafından 2 bin 650 metre yükseklikteki Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapı’da düzenlenen etkinliğe gökyüzü tutkunları yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden fotoğrafçılar, Erciyes’teki gök olayını astrofoto teknikleriyle ölümsüzleştirdi.

Halk arasında “kayan yıldızlar” olarak da bilinen Perseid meteor yağmurunda saatte ortalama 100 meteor gözlemlendi.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcüman, Erciyes’te güzel bir akşamda montların giyildiğini ve binlerce kişinin meteor yağmurunu izlemek için toplandığını söyledi.

Erciyes’te her yıl meteor yağmuru düzenlendiğini anlatan Elcüman, “Bugün Perseid meteor yağmurunun zirve yaptığı günlerden biri. Bugün gökyüzü çok güzel. Hava çok açık. 60 ila 100 arası meteor görebileceğiz. Burada bilim merkezinden arkadaşlarımız ve uzmanlarımız var.Onlar da “Astronomi ile ilgili bilgiler de veriyor. Çeşitli yarışmalar düzenliyoruz. Onlara ödüller veriyoruz. Şu anda herkes eğleniyor gibi görünüyor.” dedi.

Erciyes’e yabancıların da geldiğini vurgulayan Elcüman, ABD’de yayınlanan ve astronomi camiasının takip ettiği dünyanın en tanınmış dergisi Astronomy Magazine’in yazarı Daniela Mata’nın da Erciyes’te olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu